6 sposobów na wąską talię
- All Body School
- 22 sty 2019
- 4 minut(y) czytania
Każda osoba, która choć trochę interesuje się sportami sylwetkowymi, doskonale wie, że bardzo ważne podczas kształtowania naszego ciała jest zachowanie odpowiednich proporcji. Nasze ciało nabiera estetycznych kształtów, jest przyjemne dla oka i stanowi inspirację dla innych osób, które chcą wyglądać tak jak my. Według "starej szkoły" kulturystyki idealna, harmonijna sylwetka układała się w kształt litery V z szerokimi plecami i obręczą barkową. W latach 90. ten ideał sylwetki ewoluował z litery V do litery X, dodając znaczenie wielkości naszych ud. Mimo tej zmiany w klasycznej, estetycznej budowie ciała jedno pozostało niezmienione - środek ciała, czyli szerokość talii. Szeroka talia nie jest uznawana za estetyczną i faktycznie psuje efekt całej naszej sylwetki, nawet w sytuacji, gdy nasze nogi oraz plecy są bardzo szerokie. W obecnych czasach rzadkością niestety jest spotkanie osoby z naprawdę wąską talią, coraz częściej spotyka się osoby, których szerokość talii jest niemal równa szerokości ich pleców, co w żadnym stopniu nie może być estetyczne. Co więc robić, a czego unikać, żeby utrzymywać mały obwód naszej talii? Jest na to kilka sposobów.
1. W treningu brzucha skupiać się na pracy mięśni prostych, rzadko trenować mięśnie skośne.
To jaką będziemy mieć szerokość talii w dużej mierze zależy od grubości naszych mięśni brzucha. Jak wiemy, składają się one z mięśnia prostego, oraz mięśni skośnych i to właśnie te drugie zbyt rozbudowane mogą poszerzać naszą talię. Z tego powodu nie radzę wykonywać ćwiczeń na mięśnie skośne często, a na pewno nie częściej niż raz na 2 tygodnie. Ważny jest też dobór ćwiczeń - mięśnie skośne przy ćwiczeniach, które rozciągają ten mięsień będą się bardziej rozrastać, z kolei ćwiczenia, które jedynie powodują skurcz mięśnia bez jego nadmiernego rozciągnięcia pozwolą nam na zbudowanie mocnych, ale nie przesadnie rozbudowanych mięśni, dzięki czemu będziemy w stanie utrzymać wąski rozmiar naszej talii.
2. Unikać ćwiczeń wielostawowych z wielkim obciążeniem lub wykonywać je w niepełnym zakresie zmniejszając pracę korpusu.
Ćwiczenia wielostawowe wykonywane z dużym obciążeniem działają na naszą talię podobnie do ćwiczeń na mięśnie skośne. Przy użyciu wielkich obciążeń nasz korpus pracuje tak mocno, że jego rozbudowa następuje dość szybko, te mięśnie wzmacniają się co prawda, ale dzieje się to kosztem estetyki naszej sylwetki. Widać to po osobach trenujących trójbój, podnoszenie ciężarów, czy crossfit. Oczywiście dla tych osób priorytetem jest budowanie siły, a nie utrzymywanie jak najwęższej talii, więc dla nich te ćwiczenia są podstawą, jednak jeśli Tobie zależy na zachowaniu proporcji, musisz zrezygnować z dużych obciążeń w tych ćwiczeniach, lub wprowadzić w swoim treningu pewne zmiany. Jeśli chcesz wykonywać ćwiczenia wielostawowe takie jak martwy ciąg, przysiad, zarzut sztangi i utrzymywać mały rozmiar swojej talii powinieneś zacząć ćwiczyć metodami kulturystycznymi, czyli w skrócie używać mniejszych ciężarów i wykonywać z nimi 10-12 powtórzeń, stosując przerwę około minutową pomiędzy seriami. To spowoduje, że nawet nie będziesz mieć siły na dokładanie większych ciężarów na sztangę.
Z kolei jeśli zależy Ci na tym, aby w martwym ciągu zachować duże ciężary, ale martwisz się o szerokość talii, możesz wykonywać mniejszy zakres ruchu, a więc wykonywać martwy ciąg tylko do poziomu minimalnie poniżej kolan - w ten sposób nie zaangażujesz korpusu na tyle mocno, żeby rozbudowywać talię, a będziesz w stanie ćwiczyć nadal na dużych ciężarach.
3. Wzmacniaj, ale nie rozciągaj zbyt mocno mięśni brzucha.
Tak jak pisałem w punkcie 1, nadmierne rozciąganie mięśni skośnych może powodować zbyt duże ich rozrastanie, w efekcie czego nasza talia stanie się szersza. Oczywiście rozciąganie mięśni jest bardzo ważne, musimy jednak pamiętać, aby nie przesadzić ze stretchingiem właśnie tej partii mięśniowej. Lekko rozciągnięte i wzmocnione treningiem mięśnie brzucha będą wytrzymałe, silne, ale przede wszystkim zwarte, co pozwoli na utrzymanie naprawdę niewielkich rozmiarów talii.
4. Rozbuduj mięśnie pleców.
Według mnie jest to jeden z ważniejszych punktów, jaki musi być spełniony, jeśli chcemy zachować proporcjonalnie wąską talię. Może zdarzyć się sytuacja, że mimo odpowiedniego treningu, trzymania diety nasza talia stała się lekko szersza niż była wcześniej, to normalne jeśli zwiększyliśmy swoją wagę o kilka kilogramów. W takiej sytuacji aby zachować odpowiednie proporcje naszej sylwetki, musimy poszerzyć plecy, dzięki czemu nasza talia znowu w stosunku do nich będzie się wydawała tak samo wąska jak wcześniej. Musimy pamiętać, że w kulturystyce nie liczą się centymetry, tylko to co widać, a więc właśnie proporcje jednej partii mięśniowej w stosunku do drugiej. Ćwiczenia , które pomogą znacznie zwiększyć szerokość pleców znajdziesz w tym artykule.
5. Trzymaj odpowiednią dietę.
Jak w przypadku budowy każdej partii naszego ciała, tak i przy utrzymywaniu wąskiej talii ważną kwestię odgrywa dieta. Jeżeli nasze posiłki są wielkie objętościowo, są ciężkostrawne, a produkty wysoko przetworzone - to efektem tego będzie ciągle wypchany brzuch, co zwiększy znacznie szerokość naszej talii. Aby dieta pomagała nam w utrzymaniu wąskiej talii, musi składać się z produktów jak najmniej przetworzonych, produktów, które nie będą ciężkie do strawienia przez nasz organizm, a posiłków będzie 4-6 (to już kwestia indywidualna każdej osoby jaka ilość posiłków najlepiej na kogo wpływa) i nie będą one przesadnie duże, a wśród produktów zawarte będzie dużo warzyw oraz składników zawierających błonnik pomagający w trawieniu.
6. Stosowanie hormonu wzrostu (HGH).
Na temat wpływu hormonu wzrostu na szerokie talie u obecnych kulturystów wypowiadano się już wiele razy. Faktem jest, że jednym z działań hormonu wzrostu jest rozrost organów wewnętrznych, co łatwo można skojarzyć właśnie z wydętymi brzuchami i szerokimi taliami. Nie ma jednak 100% pewności, czy to właśnie sam hormon wzrostu powoduje poszerzanie talii, czy połączenie go z insuliną, czy może spożywanie większych ilości pożywienia podczas stosowania hormonu, jedno jest jednak pewne - jeśli chcemy zachować wąską talię, należy zastanowić się nad sensem stosowania zarówno hormonu wzrostu jak i insuliny.
To wszystko zebrane razem i stosowane pozwoli nam na stałe kontrolowanie rozmiarów naszej talii i zachowanie proporcji. Przestrzegając tych 6 zasad nie musimy martwić się o to, że nasza talia zacznie niekontrolowanie zwiększać swój rozmiar co ułatwi nam znacznie budowanie idealnej, harmonijnie zbudowanej sylwetki, która będzie stanowić motywację i wzór do naśladowania.
Comments